Başkan Erdem'e ziyaret Başkan Erdem'e ziyaret


Karadeniz Bölgesi'nde CHP Rize, Artvin, Trabzon, Giresun, Ordu ve Samsun il başkanlıkları adına bir basın açıklaması yaparak, çay üreticilerini Rize'de gerçekleştirilecek büyük bir mitinge davet etti.
CHP Artvin İl Başkanı Orhan Atan, çay üreticilerinin yaş çay alım fiyatlarına yönelik taleplerini dile getirerek, 2 Haziran Pazar günü saat 13.30'da Rize 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenecek büyük mitinge tüm bölge halkını davet etti. Mitinge CHP Genel Başkanı Özgür Özel de katılarak çay üreticilerinin sesini duyuracak.
Atan, basın açıklamasında, "Karadeniz Bölgesi İl Başkanları adına Rize, Artvin, Trabzon, Giresun, Ordu ve Samsun İl Başkanlıkları olarak 26 Nisan tarihinde ortak bir basın açıklaması yaparak, Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel’in 19 Nisan tarihinde Pazar’da yapılan mitingde belirttiği gibi, ziraat odalarının da maliyet hesaplamalarına göre yaş çay alım fiyatının destekleme hariç en az 25 TL olması gerektiğini belirtmişti" dedi.
Yaş çay sezonunun 4 Mayıs Cumartesi günü başlamasına rağmen, yaş çay alım fiyatının 11 Mayıs Cumartesi günü Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sosyal medya hesapları üzerinden 17 TL olarak açıklandığını belirten Atan, bu fiyatın üzerine 2 TL destekleme eklenmesinin yeterli olmadığını ifade etti. 
Çay üreticilerinin yaş çay alım fiyatının en az 25 TL olmasını talep ettiğini vurgulayan Atan, "Çay bölgenin ekmeğidir, geçim kaynağıdır. Bu nedenle; yaş çay alım fiyatının açıklanmasının ardından çay üreticileri meydanlarda, çay fabrikaları önünde, çay tarlalarında tepkilerini gösterdiler. Alanlarda basın açıklamaları yapan üreticilerimiz, açıklanan yaş alım fiyatını kabul etmediklerini ve reddettiklerini söylediler" dedi.
Çay üreticilerinin tepkilerini daha güçlü bir şekilde duyurmak amacıyla, 2 Haziran Pazar günü saat 13.30'da Rize 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenecek olan mitinge tüm çay üreticileri ve bölge halkı davet edildi. Atan, "Sayın Genel Başkanımız Özgür Özel, çay üreticilerinin seslerini daha güçlü duyurmak için Rize’ye geliyor. Genel Başkanımız 2 Haziran Pazar Günü saat 13.30'da Rize 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında çay üreticileri ile bir araya gelecek ve çay üreticilerinin tepkilerine ses olacak, taleplerini dile getirecek" ifadelerini kullandı. 
Artvin İl Başkanı Atan, çay üreticilerinin taleplerini de yineleyerek, "Çay üreticisi sadaka istemiyor, hakkını istiyor. Çay üreticisi emeğinin karşılığını istiyor, geçinmek istiyor, aç kalmak istemiyor. Çay üreticisi yaş çay alım fiyatının en az 25 TL olmasını istiyor. Organik tarımla uğraşan üreticiler haklarını istiyor. Mevsimlik çalışan işçiler kadro istiyor" dedi.
Son bir yılda ekmek fiyatlarının yüzde 150, kuru çay fiyatlarının yüzde 224 arttığını, Nisan enflasyonunun yüzde 68 olduğunu belirten Atan, yaş çay alım fiyatlarının yüzde 54,5 artmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı. Atan, çay üreticisinin bilinçli bir şekilde yoksullaştırılmasına ve mağdur edilmesine izin vermeyeceklerini, bunu engellemek için mücadeleye devam edeceklerini belirtti.
CHP, mitinge katılımı kolaylaştırmak için il ve ilçe başkanlıkları tarafından araçlar kaldırılacağını duyurdu. Çay üreticileri ve vatandaşlar, il ve ilçe başkanlıklarıyla iletişim kurarak mitinge katılım sağlayabilecekler.
Karadeniz Bölgesi'nde çay üreticilerinin yaş çay alım fiyatlarına yönelik taleplerini ve tepkilerini dile getirecekleri büyük miting, 2 Haziran Pazar günü saat 13.30'da Rize 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilecek. Tüm vatandaşlar, çay üreticileri, haklarını savunmak ve taleplerini duyurmak için mitinge davet edildi.
 

Editör: Editör Masası