Öğrencilere Çini Sanatı Tanıtıldı Öğrencilere Çini Sanatı Tanıtıldı


Sanayi bölgesinde öğrencilerin sağlıklı bir şekilde ulaşımını sağlayacağı üst geçidin olmaması nedeni ile ana yol kaza riski barındırmaya devam ediyor. 
Sanayi bölgesi etrafında bulunan Osman Bakır Anadolu İmam Hatip Lisesi, Anadolu Lisesi, Acarlar Meslek Yüksekokulu ve yurt bulunması ile bölgede öğrenci yoğunluğu yaşanıyor. Teneffüs araları ve okul çıkışlarında ana yol kaldırımlarından geçen öğrenciler aktif bir şekilde trafik yoğunluğunun yaşandığı bölgede tedirginlik yaşıyor.
Öğrenciler ve sanayi bölgesinde ki esnafların merak ettiği “ Üst geçit yapılacak mı?” sorusuna ise Belediye Başkanı Ercan Orhan konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. 
Başkan Orhan, bölgenin karayollarına ait olduğunu vurgulayarak “ belediyenin karayolları üzerinde üst geçit ya da alt geçit yapma gibi çalışması olmaz” dedi.
Bölgede yaşanılan problem ile ilgili Borçka Trafik komisyonu ile görüşmeler sağlandığını söyleyen Orhan, ilk görüşmelerde karayollarının sanayi bölgesinde üst geçidin olmayacağını ve ışık konulamayacağını söylediklerini dile getirdi. Orhan, son görüşmelerinde ise bölgede üst geçidin yapılmasına ilişkin karar alındığını ve alınan kararın karayolları bölge müdürlüğüne bildirileceği aktarıldı. 
Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan konuşmasının devamında şu sözleri dile getirdi “Genelde bunları karayolları kendisi yapar. Fakat protokol yapılabilir eğer belediye olanakları ile yapılabilecekse karayolları ile protokol yapılır. Biz bu konuyu Borçka’da trafik komisyonunda görüştük birkaç defa. İlk görüşümüzde karayollarının sanayi bölgesinde yapılacak olan üst geçidin olamayacağını ya da ışık konulamayacağı söylenmişti. Üst geçit konusunda çok emin olmasam da geçen günlerde trafik komisyonunda almış olduğumuz karar doğrultusunda orada bir üst geçidin yapılması ile ilgili bir karar aldık. Karayolları bölge müdürlüğünü de bildirilecek ve karayolları genel müdürlüğü eğer orada üst geçidin olmasının şart olduğunu görürse ve trafik ihlalinin olmayacağını düşünürse sanırım öyle bir çalışma yapılacak”
“Trafik komisyonu, valiliğe komisyon kararını gönderdi orada öyle bir çalışma yapılmasını hepimiz arzu ediyoruz. Çünkü Anadolu Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Üniversitenin o tarafta olması orada bir trafik zafiyeti doğurabilir. Orada üst geçidin ya da alt geçidin olması hepimiz açısından çok daha olumlu olacaktır. Bizde belediye olarak üzerimize düşen ne varsa yapmamız gereken ne varsa yapmaya çalışırız çünkü insanın yaşama hakkından önemli değildir. Bizlerde bunlarla ilgili aldığımız karar doğrultusunda takiplerimizi yapacağız” diye konuştu. 
Bölgede trafik ışıklarının konulması için belirli kriterlere sahip olunması gerektiğini söyleyen Orhan, “Daha önceki trafik komisyonlarında biz bunu karayollarında görevli olan arkadaşlara konuşmuştuk. Orada trafik ışığının olmasının doğru olmayacağını ya da onun bir kriterinin olduğunu ve o kriterlere uygun olmadığı söylenmişti. Bu kriterler neydi şuanda tam olarak hatırlamıyorum” dedi.

Gündoğdu Mahalle çıkışında bulunan üst geçidin vatandaşlar tarafından kullanılmadığına değinen Orhan, “Gündoğdu Mahallesinin çıkışında üst geçit var. Bugüne kadar kullananı pek görmedim. Şimdi oraya üst geçit yapılabilir ama eğer bu kullanılmayacaksa yapmanın da çok fazla mantıklı olduğunu düşünmüyorum. Bunu kullanmak gerekiyor, gerekirse ana yol üzerinden karayolları üzerinden geçiş yerlerini kapatıp üst geçidin aktif hale getirilmesi gerekiyor. Bununla ilgili nasıl bir çalışma yaparlar tam olarak bilmiyorum ama eğer öyle bir çalışma yaparlar ve belediyeye de böyle bir ihtiyaç duyulursa biz gerekeni yaparız” ifadelerine yer verdi.  
 

Editör: Editör Masası