Cankurtaran Tüneli’nin açılmasıyla boş kalan arazide Turizm Alanı Kompleksi açılması hakkında  Çifteköprü Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin öncülüğünde 01Ekim Pazar günü saat 13.00 da Cankurtaran'da basın açıklaması yapılacağı duyuruldu.

Hopa-Borçka arasında “Cankurtaran Tüneli’nin açılması ile birlikte boş kalan alanın SIT Alanı veya Milli Park’a dönüştürülmesi beklenirken ihaleye çıkartılarak 17 Hektar alanın özel bir şirkete ‘Turizm Alanı Kompleksi’ için verilmesine tepkiler çiğ gibi büyüyor!

Bu durumun ortaya çakması ile birlikte Hopa, Borçka ve Kemalpaşa halkı “bu bölge doğal haliyle kalmalıdır, bir Ayder, Uzungöl, Kartepe gibi düşünülmemeli. Biz barada yaşayanlar olarak asla müsaade etmeyeceğiz. Bize danışılmadan alınan bu karar iptal edilmelidir” diyerek büyük tepki gösterdi.

Çifteköprü Köylülerinin ortak çatısı “Çifteköprü Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi”in öncülüğünde bu durum kamuoyuna taşınıyor.

Tepkiler Büyüyor!

Çifteköprü Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Adına başkan Gökhan Genç’in yaptığı açıklamada “Cankurtaran'da yatırım yapılması dayatmasını kabul etmiyoruz. Cankurtaran Artvin'in ortak değeridir ve kaderini bir şirketin insafına bırakamayız. Cankurtaran'ı ne pahasına olursa savunacak; tarihi dokusunu yok edecek projelere asla izin vermeyeceğiz.

 Turizm veya ekoturizm adı altında projeler geliştirerek 'şirket yapmasın biz yapalım, şirket yapmasın kooperatif yapsın tartışması ile asla Cankurtaran'ı koruyamayız. Bu tartışmalar Cankurtaran'ın turizm çöplüğüne dönüşmesine neden olur. Cankurtaran bölgesi köy havzasıyla bir bütündür ; canlı yaşamını etkileyecek, kültürel dokusuna zarar verecek bu projeyi asla kabul etmiyoruz. Mevcut projeyi iptal ettirecek ve Cankurtaran'ı özgürlüğüne kavuşturacağız” dedi.

Salonu Yine Doldurdu Salonu Yine Doldurdu

Haber Merkezi

Editör: Editör Masası