Ofis Dolabı Nasıl Olmalıdır? Ofis Dolabı Nasıl Olmalıdır?


Doğu Karadeniz’de artan kanser vakaları nedeniyle, Artvin’de yaşayan kanser hastalarının ilde ışın tedavisi alabilme olanaklarının olmaması nedeniyle en yakın gittikleri Rize için SGK’ın vermiş olduğu 47 liraya itiraz eden Yaşar Tekin Alkan” Midemde lenfona denen bir hastalığım nedeniyle Rize’de ışın tedavisi almak zorunda kaldım. Artvin’den sevk alarak gittiğim Rize’de tedavim bitince SGK’dan yol ücreti almak için gittiğimde, Rize için verilen 47 liralık yol ücretini duydum gerekli itirazlarımı yapmama rağmen bir sonuca ulaşamadım. Amacım başka insanlar mağdur olmasın diye bu konuya dikkat çekmek istiyorum.” dedi Artvin’den Rize’ye gidiş geliş dolmuş ücretlerin 550 civarında olmasına rağmen Artvinli kanser hastalarının ışın tedavilerini yaptırmak için Rize’ye geliş gidiş için SGK’nın vermiş olduğu 47 liralık ücret Artvinli hastaların, derneklerin ve gazetecilerin tepkisini çekti, Geçmişte kanser tedavisi görüp hastalığını yenen Yaşar Tekin Alkan bu konuya dikkat çekerek şunları söyledi, 
” Hastalığım nedeniyle geçen yıl Temmuz aylarında kimyasal tedavi gördüm ve midemde lenfona denen bir hastalık çıktı ve bende tedavimi Bursa’da gördüm. Bursa’dan geldikten sonra Artvin’den Rize’ye ışın tedavisi görmek için gezdim. Işın tedavisine gezerken doktorum Rize’ye gitmeden önce Artvin’den sevk alıp yol ücretini alabilirsin demişti ve bende önerisini değerlendirip tedavim boyunca sevk alıp Rize’ye gittim. Günlük sevk kâğıtlarımı tedavim sonrasında SGK’ ya götürdüm yol ücretlerini alabilmek için ama bana verilen yol ücretini duyunca şaşırdım. Artvin’den Rize’ye gitmek için dolmuşa ödediğim ücret gidiş 250 geliş ise 300 lirayken SGK ‘ nın verdiği ücret ise beş yıl önce belirlemiş oldukları ü 47 lira ve 1,5 lirada kesinti yapıyorlar elimize geçecek ücret 45,5 lira ve bu bir çorba parası bile değil. 
“BEŞ SENE ÖNCEKİ SÜT KANUNA GÖRE YOL ÜCRETLERİNİ ÖDÜYORLAR.”
Evet, kanser tedavisi gören hastalarımız bunu hak ediyor mu diye CİMER’e yazdım ve CİMER’de Sağlık il müdürlüğüne yönlendirdi ve Sağlık il müdürlüğü de SGK’ ya iletti.  SGK’ da elimde var olan kâğıtlarda da görüldüğü gibi beş sene önceki fiyatları bana sundu, Süt kanunu diye bir şey varmış ve evet böyle bir şey varsa neden fiyatları güncellemiyorsunuz diye sorunca da bizim yetkimiz yok dediler. Evet, sayfa da gördüğünüz gibi verilen fiyatlar bu. Beş sene önce kişinin aldığı maaşla bugünkü maaş bir mi ya da o günkü yakıt ücretiyle bugünkü yakıt ücreti bir mi, tabi ki değil. Bu fiyat güncellemesi yapılsın diye yetkili mercilere yazı yazdım ve hala cevap beklemekteyim. Siz gazetecilerden yardımlarınızı bekliyorum evet ben faydalanamadım ama başkaları faydalansın diye bu yola başvurdum. 
“ARTVİNDE ONKOLOJİ BÖLÜMÜ VAR AMA IŞIN TEDAVİSİ İÇİN CİHAZLAR YOK.”
Artvin’de onkoloji birimi açıldı yalnız ışın tedavisi için makine yok. Seçime yakın zamanda Artvin’de devlet hastanesine atama yapıldı ama doktorun yaptığı şey gelen hastaları yönlendirmek, cihaz olmadığı içinde tedavi uygulayamıyor. Bir insanın Artvin’den Rize’ye gidip gelmesi 800-1000 lirayı buluyor ve düşünün bir emekliyi aldığı maaş 10 bin lira tedavisini yaptırabilir mi. Ben öyle insanlar tanıyorum ki bu tedavilerini yapmaları için borçlanıyorlar ve bütün bunlarla ilgilenen kimseler yok. Bende yaşanan duruma dikkat çekmek için böyle bir şeye kalkıştım ve biz insanlar birbirimizin derdini anlayabiliriz ve tabi en çokta siz gazeteciler bizleri anlayıp bizlere yardımcı olabilirsiniz.”
“ÖLÜMÜN KIYISINDAKİ İNSANLAR BU SON DEMLERİNDE RAHAT VE HUZURLU TEDAVİ VE KALİTELİ HİZMET ALMALARI EN DOĞAL HAKLARI.”
Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz” Evet gerçekten 47 lira ile kapıya çıkmak imkânsız yani sihirbaz olmak gerekiyor. Devletin katkı payı 47 lira ama bir insanın geliş ücreti birde kanser tedavisi gördüğü için ışın tedavisi almak için özel araçlarıyla gidip gelenler var kimisi de özel taksi tutmak zorunda kalıyor. Bir kişinin bin liranın altında maliyetle gitme şansı yok. Hastanın gidiş gelişi de ıstıraplı geçiyor,  bizlere de bu anlamda çok şikâyetler geliyor.
47 liranın revize edilmesi gerekir inanın çok komik bir rakam ve bir ekmek alıyorsun 20 lira ve insanlarımız yanında refakatçısıyla birlikte gitmek zorunda. Buradaki rakamı ikiyle çarpmak gerek, ailelerimiz çok zor durumda. Bir umuttur gidiyorlar tedavilerine ve biliyorsunuz hepsinin hayatı pamuk ipliğine bağlı yani ölümün kıyısındaki insanlar bu son demlerinde rahat ve huzurlu tedavi ve kaliteli hizmet almaları en doğal hakkı bu anlamda devletimize çağrıda bulunuyorum ve Sosyal Güvenlik Kurumu bu yol ücretin tekrar revize edip günümüzün şartlarına göre vatandaşımıza  ödemesi lazım ki huzurlu gidip gelsinler.”
“ÇERNOBİL KAZASINDAN SONRA ARTVİNDE KANSERLİ SAYISI ARTTI AMA BİZ BU SAYIYI BİLMİYORUZ.”
Artvinli Gazeteci Sami Özçelik” Şöyle söyleyelim, 1986 Çernobil kazasından sonra özellikle Karadeniz bölgesinde inanılmaz derecede bir kanser vakası arttı ve bu konuda aslında biz gazeteciler olarak il sağlık müdürlüğüne Artvin’de ne kadar kanser hastası olduğuna dair sorular sorduysak ta bizlere bir cevap verilmedi ama yüzlerce hasta olduğunu biliyoruz. 
“DEVLETİN ÖDEMİŞ OLDUĞU YOL PARASI İÇLER ACISI.”
Bu hastaların sadece mücadelesi yok aynı zamanda da burada ışın tedavisi alamadıkları için en yakın illere Rize’ye, Trabzon’a ve Erzurum’a  gitmek zorunda. Artvin engelli bir kent yani çok sevdiğimiz bir kent ama ulaşım da özellikle yollarımız çok kötü ve insanlarımız Artvin’den Rize’ye giderken deyim yerindeyse canları çıkıyor. Ama zaten Devletin yol parası diye ödediği rakam içler acısı, 47 TL ve ben şu soruyu soruyorum yetkililere bizlere bu parayı reva görenlere; 2018 den sonra neden fiyatları güncellemediniz, 47 TL ‘ye hangi firma ve hangi servis taşıyorsa o adresi de bize versinler ve hastalarımız o firmadan gidip gelsinler.
“BİR TARAFTAN VERGİLER AFFEDİLERKEN, AFFEDİLEN PARANIN BEDELİNİ BİZDENMİ KESİYORSUNUZ DİYESİM GELİYOR.”
Dolaysıyla özelliklede hükümetin çok acilen önlem alması gerekiyor ve bu hastalara devletin şefkatli elini göstermesi gerekiyor. Artvinli hastalar çile üstüne çile çekiyorlar ve biz sadece Artvin’i konuşuyoruz ama Ardanuç, Şavşat ve Yusufeli var ve oralar için verilen ücretler aynı ve Şavşat’tan bana yazan bir kanser hastası da 47 lira alıyorum dedi ve 47 liranın da 1,5 lirasını kesiyorlar ve bir ironi ama atıyorum başka bir taraftan da  Mehmet Cengiz’in vergileri affediliyor ve onlardan affettiğin benden mi kesiyor diyesim geliyor ve gerçekten bu konuda kamuoyunu da hükümetlide uyararak bu yanlışı düzeltilmesini istiyorum.”
 

Editör: Editör Masası